Artur Pióro ze Spartana Lublin mistrzem w pływaniu niesłyszących

W wodzie niczym specjalnym się nie wyróżnia, a różnice bardziej widoczne są na brzegu, gdzie porozumiewa się językiem migowym. O kim więc mowa? Nie wszyscy zapewne wiedzą, że lubelski Spartan ma w swoich szeregach Artura Pióro, mistrza i rekordzistę świata w pływaniu.

20-letni Artur Pióro (Spartan Lublin) zanotował fantastyczny sezon 2011. Monotonię i morderczy wysiłek na treningach, rekompensują mu wielkie sukcesy, zarówno na arenach krajowych, jak i międzynarodowych. Jest on pierwszym w historii polskiego sportu zawodnikiem niesłyszącym, który świetnie radzi sobie również w bezpośredniej rywalizacji, wśród pływaków wyłącznie słyszących, a jego wszystkich medali i rekordów, które ustanawiał w ostatnich latach - nie sposób nawet wyliczyć.

- Jestem głuchoniemy od urodzenia. Ta przypadłość bardzo mnie ogranicza w osiąganiu wyników na poziomie Michaela Phelpsa, Paula Biedermana, czy Pawła Korzeniowskiego - wyjaśnia Artur Pióro.

W grudniu 2011 roku Artur Pióro pokazał znowu wielką klasę, notując fantastyczny występ podczas zimowych MP seniorów, które rozgrywane były na krótkim basenie, w nowoczesnym obiekcie - Termy Maltańskie w Poznaniu.

Najcenniejszy i najwartościowszy rezultat osiągnął w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym, pokonując dystans w czasie nowego rekordu świata (15.42,52). Wynik ten jest lepszy od poprzedniego rekordu naszego globu, o ponad osiem sekund. Dodajmy, że dzień wcześniej pływak Spartana, ustanowił ponadto rekord Europy na dystansie 400 m stylem dowolnym (3.56,82), poprawiając poprzednie najlepsze osiągnięcie o prawie trzy sekundy.

- Sportowiec niesłyszący ma z natury rzeczy słabiej rozwinięte mięśnie wdechowe, stąd nie może zasięgnąć takiej ilości tlenu, jak osoba normalnie słysząca. Na większości zawodów Arturowi sędzia musi również machnąć ręką, a przecież sygnał dźwiękowy dociera do zawodników znacznie szybciej. W najlepszym razie zapala się lampka - informuje Zbigniew Fesper, opiekun sportowy i manager pływaka.

- Artur na początku kariery był zawsze spychany na koniec kolejki, gdy pływano w szeregu, poszturchiwany przez rówieśników i starszych zawodników, mówiono o nim różnie za jego plecami i podśmiewano się, że nie reaguje. Z upływem czasu czynił jednak szybkie postępy. Z przysłowiowego "brzydkiego kaczątka" po kilku latach ciężkiej pracy, żmudnych i wyczerpujących treningów Artur stał się liderem całej grupy treningowej - dodaje.

- Ci, którzy kiedyś mu dokuczali, czy też nawet wyśmiewali się z niego, że im nie dorównuje, już nie pływają, albo osiągają obecnie znacznie słabsze wyniki od niego, bowiem nie wytrzymali ciężkiego pływackiego reżimu treningowego, bądź odeszli z innych przyczyn. On pokonał ich swoją sportową ambicją, wytrwałą i ciężką pracą treningową, niebywałym zaangażowaniem oraz dążeniem do bycia najlepszym - kończy.

Wielką klasę i osiągnięcia pływaka Spartana Lublin, doceniają również kibice. W ubiegłym roku Artur Pióro został bowiem po raz drugi z rzędu najlepszym sportowcem Polski, wygrywając 3. Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Niesłyszących w Polsce w 2010 roku. Gospodarzem Wielkiej Gali Mistrzów Sportu Niesłyszących był Poznań. Czy wygra po raz trzeci z rzędu? Laureatów poznamy już niebawem, a uroczyste podsumowanie roku 2011, planowane jest wstępnie, tym razem w Lublinie.

FANTASTYCZNY SEZON 2011

Rok 2011 obfitował w wiele sukcesów, które osiągnął 20-letni Artur Pióro (Spartan Lublin). Pływak Spartana wywalczył m.in. złoty medal na dystansie 1500 m stylem dowolnym podczas sierpniowych MŚ niesłyszących, które rozegrane zostały na długim basenie w portugalskiej Coimbrze. Artur Pióro nie miał sobie równych w Portugalii, deklasując swoich rywali i ustanawiając czasem 16.22,31 nowy rekord mistrzostw świata. Srebrny medal zdobył reprezentant Rosji Witalij Obotin (16.40,71), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Jack McComish z Wielkiej Brytanii (16.59,30). Pióro dorzucił jeszcze w Coimbrze srebro na 400 m dowolnym oraz brąz na 200 m, tym samym stylem.

SZUPTI (Krzysztof Szuptarski – Kurier Lubelski)

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.