Koniec tradycyjnych szachów ?

8 grudnia w lubelskim hotelu Victoria odbyły się rozgrywane Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w dn. 07-09 grudnia 2018r. Z powodu rezygnacji przez Hetman Łuków z organizacji Mistrzostw, PZSN podjął się przeprowadzeniem tej imprezy. Przed zawodami wiceprezes PZSN Wojciech Stempurski poprosił zawodników o powstanie i uczczenie minutą ciszy zmarłego Krzysztofa Michalczuka wieloletniego działacza – społecznika założyciela klubu Hetman Łuków i koła terenowego PZG w Łukowie, byłego prezesa Polskiego Związku Sportowego Głuchych i członkiem Zarządu Polskiej Federacji Sportu Niesłyszących.

W turnieju wzięło udział 8 kobiet , 5 z nich z rankingiem FIDE. Rozegrano 7 rund systemem kołowym, tempo gry wynosiło 10 minut plus 5 sekund za każdy ruch. Na pierwszym miejscu uplasowała się Izabela Towarnicka z Pomorza Gdańsk, drugie miejsce zajęła laureatka ubiegłorocznego plebiscytu na najlepszego sportowca niesłyszącego, Malwina Szewczyk, trzecie miejsce należało do Ewy Wardziak.

Mężczyźni grali 11 rund systemem szwajcarskim. Limit czasu na jednego zawodnika wynosił 10 minut plus 5 sekund za każde wykonane posunięcie.

W turnieju wzięło udział 34 zawodników, w tym 22 z rankingiem FIDE. Zwyciężył Piotr Walczak, drugie miejsce zajął Szymon Kasperczyk, a trzecie Maciej Szalko.

9 grudnia przeprowadzono Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych. W turnieju uczestniczyło łącznie 44 zawodników, w tym 8 kobiet.

Rozegrano 11 rund systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło 3 minuty plus 2 sekundy za każde wykonane przesunięcie.

Zwyciężyła wśród kobiet Malwina Szewczyk, drugie miejsce zajęła Krzyszkowiak Bożena, a trzecie Izabela Towarnicka. A wśród mężczyzn zwyciężył Jerzy Strzelecki, drugie miejsce zajął Bogumił Wójcik, a na trzecim miejscu uplasował Szymon Kasperczyk.

Szachy błyskawiczne są bardzo widowiskowe. Rywalizacja toczy się bardzo szybko. W krótkim czasie zawodnicy mogą wykonać nawet kilkadziesiąt ruchów!

Organizacyjne zawody zostały przeprowadzona na dobrym poziomie. Szachiści zakończyli turnieje w dobrych nastrojach.