Koszykarze WKSG-u Poznań awansowali do finału

W Olsztynie dniach 29.04-01.05.2016 r. odbyły się eliminacje Mistrzostw Polski niesłyszących w koszykówce. W olsztyńskiej grupie znalazły się zespoły: Warmig Olsztyn, WKSG Poznań i Spartan Lublin. Zawodnicy byli zakwaterowani w samym centrum miasta w hotelu Polsko-Niemieckie Centrum Młodzieży w Olsztynie przy ulicy Okopowej. Zawody sportowe rozgrywano w sali Olsztyńskiej Szkoły Wyższej w Olsztynie przy ulicy Bydgoskiej.

W piątek w godzinach wieczornych po kolacji odbyła się odprawa techniczna kapitanów i kierowników poszczególnych zespołów. W sobotę rozegrano pierwszy mecz pomiędzy WKSG Poznań a Spartanem Lublin. Mecz był bardzo zacięty i stał na wysokim poziomie. Nieznacznie zwyciężyli zawodnicy z Poznania 70:67. Najwięcej punktów zdobył rozgrywający WKSG Karol Papierz (29 pkt) i skrzydłowy Spartana Damian Karnas (28 pkt). Po tym meczu wszystko było już jasne, że do finałowej czwórki awansują zawodnicy z Poznania (finał we Wrocławiu). W drugim meczu spotkały się zespoły Warmigu Olsztyn i WKSG Poznań. Mimo bardzo ambitnej postawy zawodników z Olsztyna, górą wzięło jednak doświadczenie graczy WKSG, którzy pokonali gospodarzy 88:69. Duże brawa należą zawodnikom z Olsztyna, którzy przez pewien okres nawiązywali równorzędną walkę z bardziej utytułowanym zespołem (do przerwy było tylko 42:48 dla WKSG). Najlepszym punktujących w tym meczu byli: Łukasz Rozumek z WKSG (36 pkt) i Krzysztof Opęchowski z Warmigu (31 pkt). Po tym zwycięstwie koszykarze z Poznania mogli świętować awans do finału. W niedzielę rozegrano trzeci i ostatni mecz pomiędzy gospodarzami a Spartanem Lublin. Ten mecz był bardzo dramatyczny, zacięty i obfitował w faule i nieczyste zagrania. Warmig ten mecz rozpoczął wyśmienicie, bo od prowadzenia 10:2, pierwszą kwartę niespodziewanie wygrali zawodnicy z Olsztyna 26:16. Koszykarze z Lublina zdołali zmniejszyć straty i do przerwy gospodarze prowadzili już tylko 41:39. Pod koniec trzeciej kwarty za 5 fauli musiał opuścić nasz najskuteczniejszy zawodnik Krzysztof Opęchowski. Lublin zwietrzył szansę na zwycięstwo i zaczął śmielej atakować. W czwartej kwarcie przy stanie 54:54 za 5 fauli musieli opuścić kolejni gracze z Olsztyna i w efekcie na parkiecie zostało tylko trzech zawodników. Dzięki temu Spartan odniósł w końcówce zwycięstwo 74:64. Wielkie brawa za waleczną postawę dla gospodarzy. Najskuteczniejszymi zawodnikami w tym meczu byli: Tomasz Orzeł z Warmigu (21 pkt) i Damian Karnas z Lublina (30 pkt).

Obecny we wszystkich meczach był prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Jarosław Janiec, który pochwalił organizację imprezy. Mecze sędziowali wykwalifikowani sędziowie z W-MZK (Piotr Chomicki, Robert Podwika oraz sędziowie stolikowi Anna Todys i Dominika Spittal), opiekę medyczną sprawowały wykwalifikowane pielęgniarki Irena Bergmańska i Wioletta Rusinowicz.

Zarząd W-MKSN Warmig w Olsztynie pragnie podziękować Ministerstwu Sportu i Turystyki w Warszawie za wsparcie finansowe, Polskiemu Związku Sportu Niesłyszących w Lublinie za współpracę oraz Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego w Olsztynie za pomoc.