Letni obóz sportowy niesłyszących w Rowach zawodników Śląskiego KSN Rybnik

Letni obóz sportowy niesłyszących w Rowach zawodników Śląskiego KSN Rybnik

24.08-02.09.2012

W letnim zgrupowaniu sportowym w Rowach wzięło udział 18 uczestników w tym 15 zawodników, 3 osoby kadry trenersko-wychowawczej. Kierownikiem zgrupowania był mgr Stanisław Kornasiewicz, a wychowawcą Ewelina Zientek. Instruktorem szachów Aleksander Kubin. W głównym holu budynku wywieszony był regulamin i program zgrupowania oraz informacja, że zgrupowanie dofinansowano ze środków FRKF.

Zawodnicy zostali zakwaterowani w Ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym „Fregata” w pokojach 2-4 osobowych z łazienkami, wyżywienie mieliśmy w miejscu zakwaterowania. Wyżywienie było w miarę smaczne typu „szwedzki stół”, a w porze obiadowej były do wyboru 2 dania, co wszyscy bardzo sobie chwalili. Na miejscu była też sala do prowadzenia zajęć szachowych z 4 stolikami oraz możliwość korzystania z rzutnika z ekranem, bardzo nam to ułatwiało analizowanie rozegranych partii szachowych. Zawodnicy mieli do dyspozycji napoje chłodzące.

Program zajęć przewidywał treningi oraz udział w zawodach po śniadaniu i wyprawy kondycyjne po okolicy. Dodatkowo po kolacji szachiści mieli przeważnie turniej szachów błyskawicznych.. Treningi szachistów nieposiadających jeszcze kategorii prowadził Aleksander Kubin, natomiast zawodnicy mocniejsi startowali w dwóch turniejach szachowych w Słupsku w dniach 25-26.08.2012 z tempem gry 30 minut na partię oraz na miejscu w Rowach w dn 27.08 – 02.09.2012 już z tempem gry: 1,5 godz na zawodnika plus 30’ na ruch. W Słupsku niestety nasi zawodnicy zajęli miejsca bliżej końca tabeli, ale turniej był bardzo mocno obsadzony ze względu na wysokie nagrody pieniężne. Na dojazdy do Słupska wynajęliśmy 7 osobowego Vana, który woził naszych zawodników na trasie Rowy-Słupsk-Rowy. Natomiast w turnieju Integracyjnym „Fianchetto” w Rowach bardzo dobrze spisał się 20 letni Tomasz Miozga, który zajął IX miejsce na 65 uczestników i zdobył pierwsza normę na I kategorię szachową. Natomiast 3 zawodników (T. Miozga, A. Kubin, K. Kurz) zdobyło w powyższym turnieju III klasę sportową i poprawiło swój aktualny ranking szachowy. Z dobrej strony pokazał się też 15-letni Krzysztof Fojcik, który miał najniższy ranking ze wszystkich startujących zawodników, a jednak wygrał 2 partie z mocnymi zawodnikami o wiele wyższym od niego rankingu. Niestety nie wystarczyło mu to na poprawienie posiadanej przez niego IV kat. szachowej. Rozegrane partie były na bieżąco analizowane z udziałem Mistrza FIDE pana mgr Stanisława Kornasiewicza i instruktora A. Kubina. Ze względu na rozpoczynający się rok szkolny oddaliśmy walkowerem mecze ostatniej IX rundy, ze szkodą dla dwóch naszych młodych zawodników Tomka Miozgi, który mógł zdobyć nagrodę finansową, bowiem jego ostatni rywal był w zasięgu jego możliwości i dla Krzysztofa Fojcik, który mógł zdobyć wyższą kategorie szachową.

Szczęśliwie w całym zgrupowaniu nie odnotowano, żadnych kontuzji, chorób lub innych zdarzeń losowych. W czasie całego zgrupowania zorganizowaliśmy tylko 2 wyprawy kondycyjno-krajoznawcze. 26.08.2012 pojechaliśmy autobusem do Łeby na zjazd motocyklistów, ale niestety już było ku końcowi i nie mieliśmy okazji oglądać popisów jazdy na motorach. Część osób popływała sobie statkiem po jeziorze Łebskim i zwiedziło byłą niemiecką tajną bazę rakietową, która mieściła się na mierzei odcinającej jezioro Łebsko od morza. W tym miejscu Niemcy prowadzili badania nad rakietami V-1 i V-2. Później bazę przejęły wojska rosyjskie, a następnie Polska Stacja Meteorologiczna, obecnie jest to muzeum. Znacznie ciekawsza była druga wyprawa rowerami na „ruchome piaski” w dniu 31.08.2012 r. W trakcie tej wyprawy rowerowej zwiedziliśmy , latarnię morską w Czołpinie oraz słynne „ruchome piaski” koło Łeby. Wróciliśmy z Czołpina plażą, co było fatalnym wyborem, gdyż rowerem po plaży raczej nie da się jeździć, ale mieliśmy okazję pooglądać jak ratowano morświna (z rodziny delfinów) wyrzuconego przez morze na plażę. Świadczy to też o tym, że nasz Bałtyk jest coraz czyściejszym morzem, bo gazety informowały w tym samym czasie o pojawieniu się w okolicy Helu i Gdańska fok z rodziny uchatek.

Organizatorów najbardziej cieszy fakt, że wszystkie zaplanowane treningi, wyprawy piesze zostały zrealizowane zgodnie z programem imprezy.

Szachiści zrobili wyraźne postępy, zwłaszcza nasza zawodniczka 10-letnia Laura Winiarska która już samodzielnie potrafi prowadzić grę. Tak się składa, że we wrześniu-październiku odbędą się zawody rangi Indywidualne i Drużynowe MPN w szachach, które będą dla naszych zawodników najważniejszym sprawdzianem formy i swoich umiejętności oraz pokażą trenerom i działaczom czy realizowany program szkoleniowy na obozie był prawidłowy.

 

Opracował
Aleksander Kubin
 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.