Łodzianki mistrzyniami Polski

W dniach 25-27 października 2013 r. odbyły się we Wrocławiu zawody sportowe osób niesłyszących – Finał Mistrzostw Polski Niesłyszących w siatkówce Seniorek zorganizowane przez Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących „ŚWIT” Wrocław, Polski Związek Sportu Niesłyszących, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Zawody odbyły się w obiekcie sportowym Ośrodka Sportowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ul. Chełmońskiego.

Uczestników zakwaterowano w Domu Turystycznym „TRIO” w dniach 25.10-27.10.2013 r. Wyżywienie – kolacja i śniadanie było zapewnione na miejscu (Dom Turystyczny „TRIO”). Obiady były zamówione w barze „BM PRODUKT Bogumiła Woźniak”. Zawodniczki były zadowolone zarówno z noclegów jak i z wyżywienia.

W piątek 25.10.2013 r. o godz. 21:00 odbyła się odprawa techniczna. Na odprawie byli obecni kierownicy i trenerzy drużyn biorących udział w zawodach. Na odprawie omówiono regulamin zawodów, sprawdzono ważność badań lekarskich i odbyło się losowanie.

W dniu 26.10.2013 r. o godz. 9:00 nastąpiło otwarcie Finału Mistrzostw Polski Niesłyszących w siatkówce Seniorek. Otwarcia dokonał prezes WKSN „ŚWIT” Wrocław p. Jan Kucharski.

Turniej odbywał się przez dwa dni - sobotę i niedzielę. Grało sześć drużyn: ŚWIT Wrocław, SPARTAN Lublin, ŁKSG Łódź, MAZOWSZE Warszawa, RADOMIG Radom, MIG Gliwice.

Zawody sędziowało łącznie dwunastu sędziów. W pierwszym dniu w sobotę rano (26.10.2013 r.), zawody prowadziło 6 sędziów na dwóch boiskach, a po południu trzech sędziów na jednym boisku głównym i w drugim dniu, w niedzielę (27.10.2013 r.), trzech sędziów na jednym boisku głównym. W czasie rozgrywek obecna była służba medyczna – Agnieszka Łozińska. Na zawody przybyło dużo kibiców.

Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym” w grupie A i B. Drużyna WKSN ŚWIT Wrocław grała w grupie A, wygrała pierwszy mecz z zespołem RADOMIG Radom 3-0, a następnie przegrała z zespołem SPARTAN Lublin 1-3. Drużyna WKSN ŚWIT zajęła ostatecznie I miejsce w grupie A i awansowała do półfinału.

Po sobotnich zawodach do półfinału awansowały z grupy A ŚWIT Wrocław (I) i RADOMIG Radom (II), a z grupy B awansowały ŁKSG Łódź (I) i MAZOWSZE Warszawa (II). W sobotę po południu rozegrano mecz o V miejsce między zespołami SPARTAN Lublin i MIG Gliwice. Ostatni V set tzw. tie-break był bardzo wyrównany i do końca nie było wiadomo kto wygra, ostatecznie mecz wygrały dziewczyny ze SPARTANA Lublin 3:2. W półfinałach MAZOWSZE Warszawa wygrała ze ŚWITEM Wrocław 3:0, a ŁKSG Łódź wygrał z RADOMIGIEM Radom 3:0. W niedzielę w meczu o III miejsce ŚWIT Wrocław wygrał z RADOMIGIEM Radom 3:2. RADOMIG prowadził 2:0 i w III secie 16:9, ale ŚWIT Wrocław zmienił styl gry i wygrał III seta. Ostatni V set tzw. tie-break był bardzo wyrównany i do końca nie było wiadomo kto wygra, ostatecznie dziewczyny ze ŚWITU Wrocław wygrały mecz i zajęły III miejsce.

W meczu finałowym o I miejsce pomiędzy ŁKSG Łódź a MAZOWSZEM Warszawa ŁKSG Łódź łatwo wygrał spotkanie 3:0 i obronił tytuł Mistrza Polski.

Po zakończeniu meczu finałowego odbyła się ceremonia wręczenia nagród, medali i pucharów. Dekoracji dokonał prezes WKSN „ŚWIT” Wrocław p. Jan Kucharski i wiceprezes WKSN „ŚWIT” Wrocław Maciej Jacyna.