Mateusz Łapaj zdobył brązowy medal

Mateusz Łapaj (Spartan Lublin) zdobył brązowy medal w szachowych mistrzostwach świata niesłyszących w grze błyskawicznej. Polaka jedynie zdołali wyprzedzić: izraelski arcymistrz Yehuda Gruenfeld (złoto) oraz włoski mistrz międzynarodowy Duilio Collutiis (srebro). Sukces M.Łapaja jest powtórzeniem wyniku Tomasza Miozgi (Śląski Rybnik) z poprzednich MŚ Niesłyszących w grze błyskawicznej, które odbyły się w Erywaniu/Armenia.

Mistrzowski turniej w tzw. "blitzu" został rozegrany podczas Olimpiady Szachowej  Niesłyszących w Manchesterze/W.Brytania w dniu 9.07.2018r. W turnieju tym startowała jeszcze dwójka Polaków: Krzysztof Chęciak i Malwina Szewczyk (oboje Arkadia Otwock) ale wypadli poniżej swoich możliwości. Warto nadmienić, że M.Szewczyk przed dwoma laty w Erywaniu 2016 r.  zdobyła w blitzu brąz w kategorii kobiet a K.Chęciak wygrał nawet turniej blitza podczas MŚ Niesłyszących w 2008r. w St.Gallen/Szwajcaria.

Turniej błyskawiczny potocznie nazywany blitzem wymaga od zawodników rozegrania całej partii w 3 minuty, przy czym za każde posunięcie zegar szachowy automatycznie dolicza zawodnikowi bonus - 2 sekundy. Gra toczy się bardzo szybko i trzeba oprócz umiejętności czysto szachowych,  dysponować zarówno dobrym zdrowiem, dobrym refleksem, odpornością na stress a także nie rzadko szczęściem.  Nie wszystkim to się udaje. Mateusz Łapaj, który tu w Manchesterze jest liderem polskiego zespołu, wygrywa jak na razie partia za partią i udowadnia, że jest zawodnikiem światowej elity wśród niesłyszących. Mateusz niedawno był powołany przez I.C.C.D. na tegoroczną Olimpiadę Szachową słyszących ale z uwagi na kolizję szachów ze studiami,  był zmuszony odmówić gry w reprezentacji świata Niesłyszących na Olimpiadzie F.I.D.E. Z pewnością jeszcze wiele sukcesów przed naszym młodym reprezentantem, gdyż jego umiejętności szachowe ciągle się rozwijają.

Poniżej wyniki tych zawodów:

Na koniec z kronikarskiego obowiązku warto jeszcze wspomnieć, że w tej konkurencji Mariusz Ćwiek (Radomig Radom) zajął 4-miejsce podczas mistrzostw świata Niesłyszących w Estoril/Portugalia w 2010r. Udało mu się wtedy pokonać m.in. arcymistrza Gruenfelda - aktualnego mistrza świata Niesłyszących, w grze błyskawicznej.

Nadesłał: K.Chęciak