Mistrzostwa Europy Głuchych w Siatkówce Plażowej - (75 zdjęć)

Para Jacek Patoła i Grzegorz Łuszczewski pierwszy raz w historii Mistrzostw Europy Głuchych awansowała do najlepszej ósemki turnieju zajmując planowane miejsce 6. Miejsca 5. nie udało się zająć Edycie Kucharskiej/Karolinie Kubie, przegrały one decydujący mecz o awans do najlepszej ósemki w turnieju z parą z Czech mimo prowadzenia w tie-breaku 11:8 i musiały zadowolić się grą o miejsce 9., które ostatecznie osiągnęły. Pozostałe dwie pary zgodnie z założeniami zajęły miejsca 9. i dalsze. Nasi zawodnicy prezentowali wysoki poziom sportowy nieznacznie ustępując umiejętnościami czołowym zespołom turnieju. Najlepiej świadczyć może o tym fakt, że Jacek Patoła/Grzegorz Łuszczewski swój mecz o awans do najlepszej czwórki w turnieju przegrali nieznacznie (19:21,18:21) z parą z Ukrainy - Daniil Costin / Dmytro Donchenko, która zdobyła ostatecznie brązowy medal. Edyta Kucharska/Karolina Kuba dwukrotnie pokonały  mistrzynię olimpijska z Bułgarii z Sofii z 2013 r. Ekaterinę Kirreevą grająca w parze z Iriną Gribową oraz jedną z wicemistrzyń tej imprezy Ingridę Milkintaite, występującą z Deimante Naruseviciute (Litwa). Poziom był wysoki, bardzo wyrównany.

Reprezentacje wyprzedzające Polskę w punktacji posiadają zawodników bardziej doświadczonych, ogranych w rozgrywkach międzynarodowych, grających w niezmiennej konfiguracji w parze od kilku lat, trenujących ze sobą na co dzień i biorących czynny udział w rozgrywkach z osobami słyszącymi. Posiadają również system szkolenia zakładający większą liczbę konsultacji i zgrupowań szkoleniowych. Część z nich odbywa się w krajach, w których warunki są zbliżone do tych panujących podczas zawodów (duże upały, brak deszczu).

Zawodnicy powinni uczestniczyć w niezmiennych parach, w warunkach, które są porównywalne do tych panujących podczas zawodów. Powinni również trenować ze sobą na co dzień, nie tylko podczas akcji szkoleniowych i brać udział w turniejach dla osób słyszących. Na bieżąco powinni również analizować swoją grę z trenerem, poprzez oglądanie materiałów video ze swoimi występami.

Tekst: Mateusz Chyl – Trener Koordynator
Zdjęcia: Tomasz Orzeł