Młodzi koszykarze MIG Gliwice zostali mistrzami polski po raz trzeci z rzędu

W dniach 29-31.05.15r. odbył się Turniej dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu. Głównym organizatorem Turnieju był Polski Związek Sportu Niesłyszących z Lublina,  UKS „Wiosło” był współorganizatorem. Turniej w randze Mistrzostw Polski odbył się już po raz 3 (wcześniej 3-krotnie odbyły się zawody w  siatkówce dziewcząt). W imprezie wzięło udział 6 zespołów; „Mig” Gliwice – obrońca tytułu Mistrza Polski, „Wars” Warszawa, „Spartan” Lublin, ŁKSG Łódź, „Świt” Wrocław oraz gospodarz Turnieju UKS „Wiosło”. Drużyny zamieszkały w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Słyszących  przy ul. Grzymińskiej 6 (współorganizator zawodów). W piątek późnym wieczorem na odprawie technicznej ustalono szczegółowy przebieg, program i regulamin techniczny imprezy. W sobotę 30.05.15r. po śniadaniu o godz. 8.30 równolegle na dwóch boiskach rozpoczęły się zmagania; UKS „Wiosło” spotkało się ze „Spartanem” Lublin, a „Mig” Gliwice z „Warsem” Warszawa. Po pierwszych meczach nastąpiło uroczyste otwarcie na którym zabrał głos Prezes UKS „Wiosło” Pan Sławomir Czerwiński witając uczestników, gości w tym delegację z Polskiego Związku Sportu Niesłyszących i wszystkich sympatyków koszykówki, którzy przybyli na zawody. Po tradycyjnych słowach „…Ogólnopolski Turniej w Koszykówce Chłopców do lat 22 uważam za otwarty…” i „…Niech wygra lepszy!” o godz. 11.30 rozegrano kolejne dwa mecze; „Świt” Wrocław spotkał się ze „Spartanem” Lublin, a „Wars” Warszawa podejmował ŁKSG ŁÓDŹ. Po 4 emocjonujących meczach, stojących na wysokim poziomie i bardzo wyrównanych nastąpiła dłuższa przerwa techniczna. O godz. 15.15 ponownie przystąpiliśmy do rozgrywek. Tym razem UKS „Wiosło” spotkał się ze „Świtem” Wrocław, a ŁKSG ŁÓDŹ z „Warsem” Warszawa. Na tych meczach zakończyły się rozgrywki grupowe, by po blisko godzinnej przerwie przystąpić do półfinałów, w których spotkały się zespoły; „Spartan” Lublin z ŁKSG ŁÓDŹ i „Świt” Wrocław z „Mig” Gliwice. Oba mecze były bardzo zacięte ale przebiegały w sportowej atmosferze. Około godz. 21.00 poznaliśmy wszystkich 4 finalistów Turnieju. Mecze finałowe i o 5 miejsce odbyły się w niedzielę. O godz. 8.00 spotkały się zespoły UKS „Wiosło” i „Wars” Warszawa i walczyły o 5 miejsce. Mecz bez historii, „Wiosło” osłabione dwoma kontuzjowanymi zawodnikami nie mogło podjąć wyrównanej walki z dobrze dysponowanym w tym dniu rywalem i ostatecznie zajęło 6 miejsce, 5 miejsce przypadło „Warsowi”. Kolejny mecz to mecz o medal brązowy, tutaj wystąpiły zespoły z Wrocławia i Lublina, ostatecznie po dość jednostronnej walce brązowy medal wywalczył „Świt” Wrocław. W wielkim finale spotkały się zespoły z Gliwic i Łodzi. Zdecydowanym faworytem był zespół z Gliwic i tak też rozpoczął się mecz, w którym przewagę uzyskał obrońca tytułu prowadząc w pewnym momencie nawet 15 punktami. W 3 kwarcie zespół z Łodzi „obudził” się i powoli, acz systematycznie odrabiał straty, by po bardzo emocjonującej grze, wyrównanej i nieco za „ostrej” na 25 sekund przed końcem meczu przegrywać 1 punktem. Po faulu na zawodniku z Łodzi nastąpiły rzuty osobiste, i po jednym celnym trafieniu mecz w normalnym czasie zakończył się remisem. Nastąpiła 5 minutowa dogrywka, w której w końcu przewagę odzyskał zespół  z Gliwic, wygrywając całe spotkanie 86:83. Po krótkiej przerwie nastąpiło uroczyste zakończenie Turnieju połączone z wręczeniem nagród, dyplomów i pucharów. Dekorację rozpoczęliśmy od VI miejsca, wszyscy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody, a 3 najlepszych medale. Wyłoniliśmy również „najlepszego zawodnika” turnieju, którym został Jakub Wania z Gliwic i „najlepszego strzelca”, którym został Marek Galik z Wrocławia oraz najlepszą piątkę; niski skrzydłowy – Szymon Barys z Łodzi, silny skrzydłowy – Jakub Wania z Gliwic, rzucający obrońca – Mateusz Kaczmarek z Gliwic, środkowy – jaku Wudarczyk z Łodzi i rozgrywający Marek Galik z Wrocławia. Na koniec ponownie zabrał głos Prezes „Wiosła” gratulując wszystkim dobrej gry, wysokiego poziomu sportowego, „czyste” gry zgodnej z duchem „fair play” oraz dziękując za dostarczenie wielu emocji i wrażeń życząc miłego i spokojnego powrotu do domu oraz wyrażając nadzieję, iż spotkamy się na podobnych zawodach za rok. Turniej (jak i inne wcześniejsze organizowane przez UKS „Wiosło”) organizacyjnie i sportowo przebiegał bez zarzutu, wszystko co zaplanowano, cele i rezultaty zostały zrealizowane.