Piłkarze Śląska Rybnik mistrzami Polski

W dniach 11-13.05.2012 r. odbyły się na stadionie Miejskim w Rybniku, Mistrzostwach Polski Niesłyszących w 11-osobowej piłce nożnej . Zawody miał obserwować również trener kadry Aleksander Opaczewski, niestety w drodze do Rybnika w jego samochód w okolicy Gniezna, wjechał pijany kierowca.

Warunki zakwaterowania i wyżywienia były dobre. Dobrze przygotowane, równe boisko, czyste duże szatnie z natryskami gdzie, na co dzień grają II ligowcy „Energetyka” Rybnik, aż zachęcały do gry. Organizator zawodów, Śląski KSN Rybnik przygotował odpowiedni bander z nazwą imprezy i informacją o sponsorach oraz napoje dla uczestników zawodów. W zasadzie jedyną niedogodnością była pogoda zwłaszcza w sobotę gdzie mocno lało, na pogodę organizatorzy wpływu niestety już nie mieli.

Poza dotacją z FRKF na imprezę, organizator postarał się o dofinansowanie ze strony Urzędu Miasta Rybnika, dzięki czemu można było przygotować zawody w naprawdę dobrych warunkach.

W zawodach oprócz gospodarzy ze Śląskiego KSN z Rybnika, wystartowali: Mistrz Polski 2011 roku drużyna „Res - Gest” z Rzeszowa, Wicemistrz - ŁKSG z Łodzi oraz WKSN „Mazowsze” Warszawa.. Turniej rozpoczął się od sprawdzenia kart zdrowia zawodników. Zastrzeżenia, co do ważności karty zdrowia zawodnika z Łodzi Pawła Domurata miał kapitan zespołu Warszawy, który złożył stosowny protest na ręce delegata PFSN Jarosława Jańca.

Turniej rozpoczął się meczami: „Res-Gest” Rzeszów†„Śląski” Rybnik, oraz „Mazowsze” Warszawa †ŁKSG Łódź. Po pierwszej połowie w meczu Rybnik - Rzeszów, prowadził Rybnik 3:1, mając zdecydowaną przewagę na boisku. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 9:1 dla zespołu z Rybnika, co i tak jest najniższym z możliwych wymiarem kary. Jako ciekawostkę odnotować należy strzelenie przez 19-letniego R. Mandrysza, aż 6 bramek w tym meczu. Drugie spotkanie pomiędzy Łodzią, a Warszawą było bardziej wyrównane, do przerwy było tylko 2:1 dla zespołu z Łodzi, ale więcej z gry mieli młodzi zawodnicy z Warszawy. W końcówce meczu jednak opadli z sił i ostatecznie przegrali 5:2 .

W drugim dniu zawodów przed kolejnymi meczami nastąpiło oficjalne otwarcie mistrzostw. Zawody otworzył Wiceprezes PFSN Jarosław Janiec, a uświetnił go wspaniały pokaz artystyczny „Mażoretek” z MDK Rybnik-Niedobczyce. Zespół mażoretek „Astra”, którego trenerami są: Ryszard Kozłowski i Monika Góralska, wybierał się akurat na Puchar Polski Mażoretek do Opola, a po drodze dał pokaz na stadionie na otwarcie mistrzostw. Warto dodać, że dziewczęta z Niedobczyce to aktualne Wicemistrzynie Polski wśród podobnych zespołów tanecznych.

Po oficjalnym otwarciu przystąpiono do dalszych gier. W meczu pomiędzy Rzeszowem, a Warszawą odnotowaliśmy wygraną zespołu z Rzeszowa 5:3. Do przerwy było jednak tylko 3:3 Drużynie Warszawskiej znów brakło kondycji i doświadczenia boiskowego, ale sam fakt nawiązania wyrównanej walki z ubiegłorocznym MPN zespołem z Rzeszowa, pozwala przypuszczać, że jak drużyna zmężnieje i nabierze ogrania będzie groźna dla najlepszych. Szczególnie dobrze się zapowiada, już niezły technicznie, 15-letni Damian Bieniak. (Warszawa)

W drugim dniu zawodów zupełnie nie dopisała uczestnikom pogoda. Od rana padało, było zimno i boisko było śliskie, a piłka ciężka, nasiąknięta wodą. Kolejny mecz pomiędzy Rybnikiem, a Łodzią, był jednostronnym widowiskiem. Zawodnicy z Rybnika praktycznie nie schodzili z połowy gości i już do przerwy prowadzili 3:1. W II połowie do gry trener Rybnika A. Głąb wprowadził rezerwy w tym 15-letniego M. Mullera i 19-letniego A. Klugera, ale to nie zmieniło obrazu gry i Rybnik spokojnie wypunktował Łódź 4:1. Po tym meczu już było wiadomo, że mamy nowego Mistrza Polski Niesłyszących drużynę Śląskiego KSN Rybnik. Nawet porażka w ostatnim meczu nic tu nie zmieniała. Warto odnotować, że wszystkie bramki w tym meczu strzelił dla Rybnika Mandrysz Rafał.

W ostatnim dniu mistrzostw jedyna niewiadomą było, kto zajmie II miejsce w turnieju. W bezpośrednim pojedynku o Wicemistrzostwo Polski zmierzyli się zespoły z Łodzi i Rzeszowa. Zdecydowanym faworytem meczu była drużyna z Łodzi, gdyż Rzeszów przystąpił do meczu w 9 osobowym składzie!! 2 zawodników wyjechało bowiem wcześniej do domu z powodu komunii w ich rodzinach. Ale w piłce nożnej 2+2 nie zawsze jest 4 i właśnie za to kochają ją miliony ludzi na całym świecie. Tu każdy może wygrać z każdym, tu liczy się ambicja, wola walki, doświadczenie i trochę szczęścia. Właśnie w tym meczu większa motywację mieli Rzeszowianie , którzy wygrali ostatecznie 4:3 zdobywając tytuł Wicemistrza Polski Niesłyszących na rok 2012.

Drugi mecz pomiędzy Warszawą, a Rybnikiem był grą do jednej bramki i nie miał znaczenia do układu końcowego tabeli zawodów.
Po 15 minutach już było 3:0 dla Rybnika, młodzi piłkarze z Warszawy zupełnie nie wierzyli w możliwość pokonania drużyny rybnickiej. Nie strzelili nawet rzutu karnego, a siejący zamieszanie w ich polu karnym Rafał Mandrysz, który znów strzelił swoje 5 kolejnych bramek, był nie do powstrzymania. Ostatecznie mecz zakończył się wysoka wygrana Rybnika 10:0 i to mimo, że klub z Rybnika grał od 15 minuty w „10” osobowym składzie, bowiem sędzia pokazał „czerwony kartonik” zawodnikowi Rybnika Huwer K. za kopnięcie zawodnika bez piłki. Zespół „Mazowsze” Warszawa, osłabiony przez zawodników, którzy obecnie grają w Niemczech i Anglii spada do Grupy „B”, ale mając młody skład będzie się liczył w najbliższych latach w walce o MPN w piłce nożnej, zdominowanych dotychczas przez drużyny z Rybnika i Rzeszowa. Szczęśliwie  turniej zakończył się bez poważniejszych kontuzji. Stłuczenia barku doznał tylko zawodnik z Łodzi Pawłowski Adam.

Rozdanie nagród i dyplomów odbyło się na stadionie ROW Rybnik w obecności Wiceprezydent Ewy Ryszki i kierownika MOSiR pana Fistackiego i miało bardzo uroczysty charakter. Zawodnicy otrzymali oprócz pater pamiątkowych dla poszczególnych drużyn również medale.. Były też nagrody dla najlepszego bramkarza Kafka Robert (Rybnik) i króla strzelców Rafał Mandrysz (Rybnik) - 15 bramek .