Piłkarze Spartana Lublin zostali mistrzami Polski po raz drugi z rzędu

W dniach 06-08.05.2016 r. Śląski KS Niesłyszących Rybnik był organizatorem MPN w 11-osobowej piłce nożnej na rok 2016 na zlecenie PZSN z siedzibą w Lublinie. Zawody odbyły się na obiektach MOSiR w Rybniku-Kamieniu, gdzie, na co dzień przygotowują się do meczów ligowych takie kluby jak: GKS Katowice, Polonia Bytom czy Ruch Chorzów. Do dyspozycji mięliśmy boisko z naturalną nawierzchnią. Mecze prowadzili sędziowie delegowani przez PZPN Podokręg w Rybniku, a obsługę medyczną zabezpieczały dyplomowane pielęgniarki z NZOZ „Salus” z Książenic.

Głównym celem zadania było wyłonienie Mistrza Polski Niesłyszących na rok 2016. Drugim celem programowym było wyłonienie młodzieżowej kadry Polski Niesłyszących w oparciu o grę poszczególnych zawodników przez trenera kadry pana Aleksandra Obaczewskiego na zbliżające się Mistrzostwa Europy Niesłyszących do lat 21 we Wrocławiu (5-13.08.2016)

W turnieju finałowym wystąpiły 4 drużyny, które uzyskały awans w wyniku rozegranych w kwietniu eliminacji do w/w MPN, a mianowicie: Res-Gest Rzeszów, Mazowsze Warszawa, Spartan Lublin. Czwartym zespołem była drużyna Śląski Rybnik, będąca również gospodarzem zawodów. W bardzo trudnym położeniu znalazła się drużyna Rzeszowa, która przyjechała na turniej eliminacyjny w 12 osobowym składzie bez kilku czołowych zawodników, co nie wróżyło dobrze już przed zawodami mając na uwadze 3 trudne mecze dzień po dniu, oraz fakt, że piłka nożna to jednak sport kontuzjogenny.

Turniej zaczął się spotkaniem Rybnik-Rzeszów. Końcowy wynik 6:2 (3:0) dla drużyny Rybnika pokazał wyraźnie, że w tym turnieju zawodnicy z Rzeszowa raczej na pewno nie będą się liczyć w walce o tytuł MPN, co zresztą w kolejnych meczach udowodnili. Drugie spotkanie pomiędzy Lublinem, a Warszawą, było prowadzone w szybkim tempie zwłaszcza w I połowie meczu. Do przerwy wynik meczu był „tylko” 2:1 dla faworyzowanej drużyny Lublina. Emocje skończyły się w II połowie meczu, zespół z Lublina poprawił celowniki i przy słabej postawie bramkarza warszawskiego klubu wbił warszawiakom kolejne 3 bramki. Ostateczny wynik 5:1 (2:1) dla Lublina nie jest może zaskoczeniem, ale wszyscy liczyli, ze mecz będzie bardziej wyrównany. W II połowie drużyna z Warszawy wyraźnie opadła z sił i zespół z Lublina panował na całym boisku. W sobotę w meczu pomiędzy Rybnikiem, a Lublinem stawką był tytuł Mistrza Polski Niesłyszących. Obie drużyny zdawały sobie sprawę, że wygrana daje im ten tytuł wobec słabości zespołu Mazowsze Warszawa i Res-Gest Rzeszów. Mecz toczył się pod dyktando młodszego, szybszego i bardziej wyrównanego zespołu z Lublina najlepszym zawodnikiem, drużyny Lublina, był Piotr Adaszyński pochodzący z okolic Rybnika. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:4 (0:1) dla Lublina, co jest zasługą bardzo dobrej postawy naszego bramkarza Karola Wanota i fatalnej dyspozycji napastników z Lublina, którzy nie wykorzystali 5-6 100% sytuacji bramkowych.

Drugi mecz pomiędzy Rzeszowem, a Warszawą był bezwładną kopaniną w mnóstwem żółtych kartek (4). Ostatecznie lepsi byli warszawiacy, którzy wygrali 7:4(3:2) spychając tym samym drużynę Rzeszowa do grupy „B”

W niedzielę w pierwszym meczu pomiędzy Lublinem, a Rzeszowem był o „przysłowiową pietruszkę”, bowiem tylko cud mógł uratować drużynę Rzeszowa przed spadkiem do grupy B. Do przerwy zespół z Rzeszowa stawiał zacięty opór, mimo, że grał w 9 osobowym składzie, ale po przerwie kontuzje zawodników Rzeszowa i czerwona kartka spowodowały, że sędzia musiał przerwać mecz w 70 minucie ze względu na zdekompletowanie drużyny Rzeszowskiej. Wynik końcowy 6:0 (3:0) najlepiej oddaje przewagę drużyny z Lublina, która tym samym przypieczętowała swój drugi pod rząd tytuł Mistrza Polski Niesłyszących w 11-osobowej piłce nożnej na rok 2016. Drugi mecz tego dnia pomiędzy Rybnikiem, a Warszawą były bardzo zaciekły, bo mecz decydował o tytule Wicemistrza Polski. Już w pier5wszej minucie gola dla drużyny Rybnika zdobył Paweł Domurat i drużyna Warszawy musiała przyjąć otwartą grę dążąc do wyrównania. Mecz dzięki temu stał się bardzo ostry ale i  atrakcyjny, obie drużyny stworzyły masę sytuacji bramkowych, których nie umieli wykorzystać. Do przerwy było tylko 2:1 dla Rybnika, ale gdyby było 10:9 to też by to nikogo nie dziwiło. Zarówno zawodnicy Warszawy jak i z Rybnika nie potrafili trafić do pustej bramki z 3 metrów. Do słabej formy napastników dostosowali się sędziowie, którzy bardzo tolerancyjnie oceniali fauly zawodników zarówno gospodarzy jak i z drużyny Warszawskiej. Zarówno Paweł Domurat (Rybnik) jak i Krzysztof Łuczywek (Warszawa) zasłużyli na czerwony kartonik, ale otrzymali tylko żółta kartkę. Mecz zakończył się wygraną Rybnika stosunkiem 4:2 i to dzięki golom w 80 i 89 minucie kolegi Boreckiego Mateusza (Rybnik), który tym samym z 5 bramkami został królem strzelców turnieju. Ciekawostką jest, że drużyna Warszawy gra i startuje, na co dzień w rozgrywkach klasy „B” Podokręgu Warszawskiego i zarówno w meczu z Lublinem jak i z Rybnikiem ich zawodnicy nie mieli sił w końcówce meczu.

Puchary i  medale ufundowane przez UM Rybnika wręczył Prezes ŚKSN Rybnik A. Kubin. MVP turnieju wybrano– Piotra Adaszyńskiego (Lublin) a najlepszym bramkarzem wybrano – Karola Wanota (Rybnik). Zawody były relacjowane dziennikarza i fotoreportera „Dziennika Rybnickiego”

Na stadionie był baner informujący o nazwie imprezy oraz sponsorach, przyszło kilkudziesięciu kibiców, a warunki zakwaterowania i wyżywienia w 3 gwiazdkowym hotelu „Olimpia” wszystkim odpowiadały. 

 
Najlepszy piłkarz: Piotr Adaszyński (Spartan Lublin)
Najlepszy bramkarz: Karol Wanot (Śląski Rybnik)
Król strzelców: Mateusz Borucki (Mazowsze Warszawa)
 
Wyniki:
Śląski Rybnik
Res-Gest Rzeszów
6:2 (3:0)
1:0
15’
Mandrysz Rafał
2:0
22’
Borucki Mateusz
3:0
40’
Borucki Mateusz
4:0
71’
Domurat Paweł (karny)
5:0
82’
Borucki Mateusz
5:1
85’
Ekier Robert
6:1
86’
Kozyra Arkadiusz
6:2
88’
Baran Bartłomiej
Żółta kartka:
Paweł Domurat (Śląski) – 84 min.
         
 
Mazowsze Warszawa
Spartan Lublin
1:5 (1:2)
0:1
  1’
Gdak Kacper
1:1
15’
Śmigasiewicz Marcin
1:2
43’
Szczerbik Marek
1:3
60’
Bondyra Norbert
1:4
70’
Cytawa Szymon
1:5
75’
Kawiak Adrian
Żółta kartka:
Adaszyński Piotr (Spartan)
         
 
Śląski Rybnik
Spartan Lublin
1:4 (0:1)
0:1
30’
Adaszyński Piotr
0:2
56’
Wróbel Łukasz
1:2
80’
Domurat Paweł
1:3
83’
Adaszyński Piotr
1:4
89’
Cytawa Szymon
Żółta kartka:
Adaszyński Piotr (Spartan)
         
 
Mazowsze Warszawa
Res-Gest Rzeszów
7:4 (3:2)
0:1
  2’
Parzych Paweł
1:1
10’
Bieniak Damian
2:1
13’
Szymański Kamil
2:2
23’
Parzych  Paweł
3:2
40’
Szymański Kamil
3:3
50’
Młodowiec Paweł
4:3
56’
Śmigasiewicz Marcin
5:3
59’
Śmigasiewicz Marcin
5:4
60’
Baran Bartłomiej
6:4
83’
Szymański Marcin
7:4
90’
Wesoły Tomasz
Żółte   kartki:
Wąsowski   Michał, Bieniak Damian (Mazowsze) 
– Koba Daniel, Ekiert Robert (Res-Gest)
         
 
Spartan Lublin
Res-Gest Rzeszów
6:0 (3:0)
Mecz zakończono w 70 minucie gry z powodu zdekompletowania drużyny Res-Gest Rzeszów
1:0
24’
Kawiak Adrian
2:0
27’
Adaszyński Piotr
3:0
31’
Lachowicz Dominik
4:0
47’
Sitek Tomasz
5:0
53’
Adaszyński Piotr
6:0
68’
Adaszyński Piotr
Czerwona kartka:
Młodowiec Paweł (Res-Gest) – po dwie żółte kartki
Żółte kartki:
Gdak Kacper (Spartan) – Kozioł Sławomir (Res-Gest)
         
 
Śląski Rybnik
Mazowsze Warszawa
4:2 (2:1)
1:0
  1’
Domurat Paweł
1:1
22’
Barzał Piotr
2:1
38’
Mandrysz Rafał
2:2
58’
Wesoły Tomasz
3:2
80’
Borucki Mateusz
4:2
89’
Borucki Mateusz
Żółte   kartki:
Domurat   Paweł, Głodek Tomasz (Śląski) 
– Szymański Kamil, Łuczywek Krzysztof (Mazowsze)
         
 
Składy:
Spartan Lublin: Tomasz Orłoś – Kacper Gdak, Łukasz Wróbel, Sebastian Guz, Marek Szczerbik, Tomasz Sitek, 
Jan Paczyński, Michał Bastrzyk, Piotr Adaszyński, Norbert Bondyra, Jakub Guz, Dominik Lachowicz, Patryk Winiarski, 
Szymon Cytawa, Robert Sagan, Krzysztof Mróz, Adrian Kawiak, Piotr Kołtun. Trener: Wojciech Stempurski.
Śląski Rybnik: Karol Wanot, Robert Chmara, Paweł Domurat, Krzysztof Huwer, Mateusz Małyska, Armin Kluger, 
Mateusz Borucki, Arkadiusz Kozyra, Rafał Mandrysz, Michał Moroz, Tomasz Głodek, Bartosz Białas, Michał Anderwald, 
Szymon Kasperczyk, Mateusz Zając, Adam Matuszek, Damian Pietrzak. Trener: Alfred Głąb.
Mazowsze Warszawa: Tomasz Morawski,  Kamil Szymański, Paweł Świgost, Marcin Szymański, Andrzej Wojewódzki, 
Piotr Barzał, Damian Bieniak, Krzysztof Łuczywek, Marcin Łbik, Sebastian Wyszpolski, Tomasz Wesoły, Michał Wąsowski, 
Marcin Śmigasiewicz, Jarosław Śmigasiewicz, Krzysztof Ziejewski, Marcin Kuc, Dawid Okroi. Trener: Marcin Szymański. 
Kierownik: Marek Bogucki.
Res-Gest Rzeszów: Marek Starzak, Piotr Ożóg, Paweł Niedziałek, Łukasz Sabat, Daniel Koba, Bartłomiej Baran, 
Paweł Młodowiec, Sławomir Kozioł, Kamil Wodzisz, Robert Ekiert, Paweł Parzych. Trener: Piotr Ożóg.

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.