Śląski KSN drużynowym mistrzem Polski w szachach

Śląski KSN drużynowym mistrzem Polski w szachach

            W dniach 12-14.10.2012 r, w  Domu Gościnnym "Rondo" przy ul. Parkowej 2 w  Rybniku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polskiej Federacji Sportu Niesłyszących w szachach. Zawodnicy mieli do dyspozycji pokoje z łazienkami, bardzo dobre wyżywienie oraz wspaniale przygotowaną salę z ogromnym banerem z nazwa imprezy i sponsorami zawodów i to wszystko w jednym budynku. Dlatego wielka szkodą jest że Dyrekcja PKP nie przedłużyła umowy z obecnymi właścicielami obiektu, który prawdopodobnie stanie się niedługo noclegownia bezdomnych i meliną w obrębie dworca PKP Rybnik.

Obsługę sędziowską zabezpieczał mgr Stanisław Kornasiewicz- sędzia Międzynarodowy FIDE,  a obsługę organizacyjną A. Kubin wraz ze swoją żoną Bronisławą, która serwowała w czasie turnieju kawę, herbatę, napoje i ciastka. Urząd Miasta Rybnika kwotą 1.000 zł dofinansował MPN zabezpieczając zakup nagród rzeczowych oraz obiady dla zawodników drużyny Rybnika II, która startowała w miejsce wycofanej w ostatniej chwili drużyny z Łukowa. Właśnie

dzięki dofinansowaniu imprezy przez Urząd Miasta Rybnika w turnieju mogli startować, oczywiście poza konkursem, zawodnicy drugiej drużyny z Rybnika, gdyż koszt jej uczestnictwa nie obciążał w żadnym stopniu dofinansowania otrzymanego z puli Ministerstwa Sportu. Po raz pierwszy w historii Drużynowych MPN wystartowała drużyna szkolna z OSWN w Katowicach, pod wodzą swojego trenera i nauczyciela pana mgr Łukasza Zembala, wzmocniona dodatkowo zawodniczką w Rybnika 10-letnią Laurą Winiarską, która była rewelacją turnieju, bowiem nie tylko zdobyła dla drużyny najwięcej, bo 3 punkty w klasyfikacji indywidualnej na szachownicy kobiecej, ale pokonała dużo od siebie starszą zawodniczkę z Radomia, trenowaną przez 5-krotnego Mistrza Polski M. Ćwieka.

Wyniki drużynowe MPN w szachach znajdują się w załączeniu do niniejszego sprawozdania merytorycznego. Zdecydowana wygrana drużyny z Rybnika nie jest żadną niespodzianką, gdyż jeszcze przed zawodami była uważana za głównego faworyta mistrzostw wobec nie stawienia się do zawodów drużyn z Otwocka , Łukowa i Warszawy, które jako jedyne mogły nawiązać walkę z gospodarzami. Natomiast zaskoczeniem jest styl, w jakim osiągała mistrzostwo Polski, tracąc zaledwie 1,5 pkt na 30 możliwych do zdobycia klasyfikacji indywidualnej na poszczególnych szachownicach rybniczanie wygrali na 4 szachownicach. Tylko na szachownicy 4 wygrał zawodnik z Lublina - Minorowicz Jarosław, a o nagrodę rzeczowa na I szachownicy musiał być rozegrany dodatkowy mecz (partia błyskawiczna na 5'), pomiędzy Mariuszem Ćwiekiem (Radom) - a Walczakiem Piotrem (Rybnik I), ponieważ obaj zawodnicy uzyskali po 4,5 pkt , a w bezpośrednim pojedynku pomiędzy nimi padł remis. Dodatkowa "pięciominutówkę" wygrał kol. Ćwiek Mariusz, który tym samym zgarnął nagrodę rzeczową za najlepszy wynik na I szachownicy. Nagrody rzeczowe i puchary wręczał, przybyły na uroczystość zakończenia zawodów, najstarszy czynny zawodnik 87 letni Ludwik Kamiński - legenda Śląskich szachów obecnie reprezentujący "Hetmana" Łuków. II miejsce zajęła drużyna Spartana Lublin, a III miejsce "Radomig" Radom. Dodać należy, że Wicemistrzostwo Polski w szachach jest dla drużyny z Lublina drugim kolejnym tak znaczącym tytułem w tej dyscyplinie sportu w dotychczasowej historii klubu i to uzyskanym bez swojego najlepszego zawodnika - Mariusza Łapaja, którego zmogła grypa.

Opracował
Aleksander Kubin

 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.