Sprawozdanie - III Międzynarodowy Tydzień Głuchych - Legnica 2014

Międzynarodowy Tydzień Głuchych jest manifestacją jedności, pokazującą wielkość i spójność ludzi Głuchych w różnych częściach świata. Zwiększa solidarność wśród ludzi Głuchych i ich sojuszników, a także służy do pobudzania większych wysiłków na rzecz promowania praw osób Głuchych.

Międzynarodowy Tydzień Głuchych jest też testem działalności i zaangażowania rodziców i rodzin osób głuchych, tłumaczy, wszelkiego rodzaju specjalistów, którzy pracują z osobami Głuchymi oraz urzędników państwowych.

Przewodnim hasłem  tegorocznego tygodnia  jest  ”Wzmocnienie ludzkiej różnorodności”. Temat ten skupia się na wzmocnieniu ludzkiej różnorodności i wykazaniu odmienności kulturowej, społecznej i przede wszystkim komunikacyjnej  osób niesłyszących. Takie przedstawienie tematu to promocja osób Głuchych jako części globalnej różnorodności.

Dnia 26 września w Legnicy rozpoczęły się obchody III Międzynarodowego Tygodnia Głuchych. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Legnicy Pana Tadeusza Krzakowskiego.

W przygotowaniu tego międzynarodowego wydarzenia udział wzięło wielu organizatorów:
- Stowarzyszenie Równość Człowieka Głuchego,
- Europejskie Centrum Obsługi Głuchych,
- Legnicka Biblioteka Publiczna,
- Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących „ŚWIT”,
- Zespół Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich
- Młodzieżowe Centrum Kultury
- Muzeum Miedzi
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy

Wielu z nich współpracuje ze sobą od 2012 roku organizując w Legnicy corocznie Międzynarodowy Tydzień Głuchego, ale każdego roku pojawiają się organizacje, które chcą wziąć czynny udział w przygotowaniach do tego święta.

Dzięki temu, że obchody III Międzynarodowego Tygodnia Głuchego zostały objęte patronatem medialnym przez:
- Portal LCA.pl
- Telewizję regionalną DAMI
- Gazetę Legnicką
możemy pochwalić się naszym sukcesem szerszemu gronu odbiorców.
Tegoroczne obchody III Międzynarodowego Tygodnia Głuchego zarówno rzeczowo jak i finansowo wsparły takie 
firmy jak:
- Piekarnia Kupczyk z Legnicy
- Piekarnia Koronkiewicz z Legnicy oraz
- Bank Zachodni WBK

Piątek, dn. 26.09.2014r.

     Pierwszy dzień III Międzynarodowego Tygodnia Głuchych w Legnicy był dniem przyjmowania gości, którzy zjechali się do nas z całej Polski. Goście dotarli do Legnicy w porze wieczornej, zmęczeni podróżą zjedli przygotowaną przez organizatorów kolację i udali się na odpoczynek w hotelu.

Sobota, dn. 27.09.2014r.

     Oficjalne otwarcie III Międzynarodowego Tygodnia Głuchego w Legnicy rozpoczęło się w sobotę o godzinie 9:00 w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy, gdzie zebrały się osoby niesłyszące oraz zaproszeni goście a wśród nich Prezydent Miasta Legnicy pan Tadeusz Krzakowki. Wśród gości przybyłych na inauguracje mieliśmy zaszczyt powitać Pana Leszka Śliwaka - Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legnicy, Pana Jana Szynalskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Legnicy, Pana Wojciecha Cichonia – Radnego Rady Miejskiej w Legnicy.

Inaugurację rozpoczęli organizatorzy od powitania gości oraz kilku słów na temat celowości imprezy. Po tym wstępie Prezydent Miasta życzył zebranym wspaniałej zabawy i udanej rywalizacji.

Inaugurację III Międzynarodowego Tygodnia Głuchego uświetniły występy zespołu tanecznego Balbinki oraz występ podopiecznych fundacji Ocelot.

     Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się rozgrywki sportowe w dyscyplinach: siatkówka, szachy oraz darta w kategorii kobiet i mężczyzn. W turnieju wzięło udział 6 drużyn siatkarskich z całej Polski, 22 zawodników darta oraz 6 szachistów.

Zawody trwały do wieczora, zostały przerwane obiadem oraz występem zespołów tanecznych Respekt i Takt z Młodzieżowego Centrum Kultury. Podczas trwania zawodów uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznać się z ofertą Banku PKO BP oraz Banku Zachodniego WBK, które to banki wyszły ze swoją propozycją do głuchych.

Organizatorom III Międzynarodowego Tygodnia Głuchych pomagali wolontariusze z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Legnicy.

Po zakończeniu rozgrywek zebrani sportowcy, kibice ich przyjaciele oraz rodziny zebrali się w Klubie Głuchego Człowieka przy ul. Witelona 10 w Legnicy aby integrować się i hucznie świętować obchody III Międzynarodowego Tygodnia Głuchego.

Całość wydarzenia przełożona została na polski język migowy przez prezesa Stowarzyszenia Równość Człowieka Głuchego – Monikę Inglot-Werner.

Niedziela, dn. 28.09.2014r.

     Drugi dzień III Międzynarodowego Tygodnia Głuchego upłynął na kontynuacji zawodów siatkarskich. Drużyny rywalizowały ze sobą od 9:00 na hali sportowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legnicy. Rozgrywki były kontynuacją zawodów z soboty, po przerwie obiadowej oraz występach podopiecznych fundacji Ocelot, które wywołały wielki podziw u głuchych zawodnicy powróciły do walki o I oraz o III miejsce. Po zakończeniu rywalizacji nastąpiła chwila przerwy a następnie przeszliśmy do rozdania nagród.

Klasyfikacja zajętych miejsc w dyscyplinach szachy, darta, siatkówka:
Szachy: 
 I miejsce – Jan Kochański
II miejsce – Władysław Grzyb
III miejsce – Eugeniusz Kowerczyk
Wyróżnienie – Romualda Grzyb

Darta kat. Kobiet:
I miejsce – Natalia Sobolak
II miejsce – Grażyna Gołda
III miejsce – Barbara Wolna
Wyróżnienie – Helena Smyda

Darta kat. Mężczyzn:
I miejsce – Mirosław Grata
II miejsce – Władysław Murzyński
III miejsce – Kazimierz Kowalik
Wyróżnienie – Jerzy Zasowski

Siatkówka:
I miejsce – Odra Racibórz
II miejsce – SRCzG Legnica
III miejsce – Mazowsze Warszawa

Najlepsza zawodniczka – Marta Sobolak 
Najlepszy zawodnik – Karol Wanot 
Najlepszy rozgrywający – Paweł Nikodon

Wszyscy laureaci otrzymali puchary, statuetki oraz dyplomy, każdy z uczestników zawodów został obdarowany 
dyplomem pamiątkowym. Wszyscy uczestnicy zawodów serdecznie dziękowali za wspaniałe rozgrywki oraz 
deklarowali przyjazd w przyszłym roku.      

Poniedziałek, dn. 29.09.2014r.

     Poniedziałek upłynął pod hasłem „Wzmocnienie ludzkiej różnorodności”, które było tematem przewodnim konferencji naukowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Na konferencji spotkali się przedstawiciele organizacji zajmujących się osobami niesłyszącymi, naukowcy badający problematykę osób z niepełnosprawnością oraz osoby niepełnosprawne. Podczas konferencji wraz z naszymi gośćmi zajęliśmy się takimi zagadnieniami jak teoretyczny i praktyczny wymiar poradnictwa dla studiujących osób z niepełnosprawnościami, psychologiczny wymiar poradnictwa, aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami, opinie studiujących osób z niepełnosprawnościami na temat przedsiębiorczości. Poruszane tematy dotyczyły również kształcenia zawodowego uczniów z niepełnosprawnościami, komunikacji osób niesłyszących, edukacji dzieci i młodzieży będących osobami niepełnosprawnymi. Zaprezentowały się również legnickie stowarzyszenia zajmujące się zrzeszaniem osób niesłyszących – Stowarzyszenia „Migaj Sercem” oraz Stowarzyszenie „Równość Człowieka Głuchego”.

Wystąpienia każdego z uczestników były niezwykle intersujące i wywoływały dyskusję na tematy związane z niepełnosprawnościami. Wymiana poglądów i wiedzy uczestników wzbogaciła świadomość pozostałych na temat osób z niepełnosprawnościami.

     Konferencje można zaliczyć do owocnych spotkań, które na pewno zostaną powtórzone za rok. Mamy jednak nadzieję, że w szerszym gronie odbiorców, aby każdy zaproszony mógł dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy oraz rozbudować swoją świadomość na temat osób z niepełnosprawnością.

     Po zakończeniu konferencji organizatorzy zaprosili uczestników na uroczysty obiad oraz na zwiedzania zabytków Legnicy „Śladami Małej Moskwy”. Podczas spaceru nasi goście zauważyli wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych wprowadzonych w naszym mieście.

Wtorek, dn. 30.09.2014r.

     Ostatni dzień III Międzynarodowego Tygodnia Głuchych osoby niesłyszące ich rodziny i przyjaciele spędzili w stolicy Dolnego Śląska we Wrocławiu. Od rana rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Panoramy Racławickiej. Kolejnym punktem programu było spotkanie z grupą niesłyszących z Wrocławia i okolic, wspólny spacer po pięknym wrocławskim rynku oraz uroczysty obiad. W takim towarzystwie nastąpiło oficjalne zamknięcie III Międzynarodowego Tygodnia Głuchego. Aczkolwiek po części oficjalnej toczyły się jeszcze długie rozmowy na temat kolejnego IV Międzynarodowego Tygodnia Głuchego, osoby niesłyszące podawali wiele propozycji, które chcieliby abyśmy jako organizatorzy zrealizowali w przyszłym roku. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.