Sprawozdanie z zawodów "Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Biegach Przełajowych"

W dniach 21-23 września 2018r. odbyły się w Raciborzu Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Biegach Przełajowych. Organizatorem imprezy był Polski Związek Sportu Niesłyszących z siedzibą w Lublinie, zaś współorganizatorem i gospodarzem Szkolny Klub Sportowy Głuchych Odra Racibórz. W zawodach wzięło udział 42 zawodników. Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwała obsługa sędziowska i techniczna, a także trener kadry lekkiej atletyki, pan Marek Jakubowski oraz kierownik sekcji LA pan Mariusz Świszcz. Na miejscu była obecna również obsługa medyczna. Rozegrano 8 biegów w  kategoriach wiekowych do 12, do 16, do 19 i powyżej 19 lat z podziałem na dziewczęta i chłopców. W kategorii do lat 12 zmierzyli się zawodnicy i zawodniczki niesłyszący z Ośrodka dla Niesłyszących w  Raciborzu. W opinii startujących oraz trenera Jakubowskiego, trasa była wymagająca, ale ciekawa. Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu gości przez prezesa Odry Racibórz, wszyscy zawodnicy zostali zapoznani z regulaminem i trasą biegów. Na trasie byli obecni również wolontariusze, którzy pilnowali, aby nikt nie pomylił trasy. Już w pierwszym biegu na dystansie 2000m. dziewcząt do lat 16 nie brakowało emocji. Do ostatnich metrów toczyła się walka o I-sze miejsce. Minimalnie lepsza okazała się Aleksandra Kniaź z klubu UMKSN Poznań przed Pauliną Prusik z IG Warszawa. W rywalizacja chłopców do lat 16 wzięli udział tylko zawodnicy Odry, którą wygrał Justin Włodarczyk. W biegu na dystansie 3 km kobiet do lat 19 zwyciężyła z przewagą dwóch minut Raciborzanka Izabela Kuźniak. Bieg chłopców na tym dystansie rozegrał się między zawodnikami Spartana Lublin, a Odry Racibórz. Pierwszy na mecie zameldował się Bernard Pempuś z Lublina przed Mateuszem Demianiukiem z Raciborza. Trzeci był Kacper Stępniowski ze Spartana przed Konradem Kaletką z Odry. W biegu Kobiet powyżej 19 lat nie dała szans rywalkom zawodniczka Mazowsza Warszawa, Małgorzata Mejka, przed zawodniczkami ze Szczecina Agatą Kosztowny i Moniką Borysowską. Najwięcej emocji budził ostatni bieg mężczyzn na dystansie 6 km. W istocie okazał się bardzo zacięty, choć wygrali faworyci. Medalami złotym, srebrnym i brązowym podzielili się odpowiednio Michał Wojciechowski z Lublina, Rafał Nowak z Raciborza i Michał Kulpa z Lublina. Zaraz po ostatnim biegu odbyła się dekoracja najlepszych sportowców. Wręczono medale i trofea. W klasyfikacji punktowej zwyciężyła ekipa gospodarzy - 68 pkt, na drugim miejscu uplasowała się drużyna Spartana Lublin. Trzecie miejsce zajął Instytut Głuchoniemych z Warszawy.  Zawody zostały ocenione pozytywnie pod względem organizacji przez obu trenerów.