WorldDeafChampionships: Siatkówka plażowa mężczyzn - Podsumowanie

W dniach 18.-24.07.2016 r. przebywaliśmy w Samsun w Turcji, gdzie odbyły się Mistrzostwa Świata Głuchych w piłce siatkowej plażowej. W turnieju wzięło udział dziewięć par z pięciu państw (Polska, Rosja, Turcja, Tajlandia – wystawiły do zawodów po dwie pary, stawkę dopełniły Czechy – jedna para). Zespoły zostały podzielone w wyniku losowania na dwie grypy, w których rywalizowano ze sobą systemem każdy z każdym. Do grupy A rozlosowano pięć par (Polska 1, Rosja 1, Tajlandia 1, Turcja 2, Czechy), do grupy B cztery (Polska 2, Rosja 2, Tajlandia 2, Turcja 1). Dwie najlepsze pary z każdej z grup awansowały do półfinału. Pierwsza para z grupy A zmierzyła się w nim z drugim zespołem z grupy B, druga drużyna z grupy A, z pierwszą z grupy B. Nasz pierwszy zespół po zwycięstwach nad parami z Czech, Tajlandii i Turcji oraz porażce z parą Rosji 1 awansował do półfinału z drugiego miejsca. Druga drużyna po pokonaniu Tajlandii 2, Turcji 1 i porażce z Rosją 2, również zapewniła sobie awans z drugiego miejsca. Po porażce w meczach półfinałowych z parami z Rosji (Polska 1 – Rosja 2, Polska 2 – Rosja 1). W meczu o trzecie miejsce doszło do bratobójczego pojedynku pomiędzy naszymi dwoma parami. W nim górą był zespół Polski 1, który ostatecznie zdobył trzecie miejsce. Przegrani uplasowali się na miejscu czwartym.
Szansę na poprawę w kolejnym starcie są niewielkie. Nasz dystans do par z Rosji jest dość spory. Tylko nasza pierwsza para potrafiła nawiązać wyrównaną walkę z zespołami Rosji lecz nie przez okres całego meczu. W meczu grupowym nasi zawodnicy prowadzili w pierwszym secie 12:8, przegrywając ostatecznie 15:21. W drugim spotkaniu po prowadzeniu 15:14, przyszło kilka punktów rozluźnienia i w konsekwencji przegrana 16:21. Należy również pamiętać o tym, iż na zawody z różnych przyczyn nie przyleciały mocne pary z Ukrainy, Niemiec, Finlandii i Stanów Zjednoczonych. Przy ich obecności na Igrzyskach Olimpijskich o powtórzenie lub poprawienie osiągniętego wyniku będzie bardzo trudno.

Najlepsze w turnieju okazały się pary z Rosji, są to zawodnicy doświadczeni, ograni w zawodach międzynarodowych, na co dzień trenujący ze sobą przez cały rok. Nasze szanse na zbliżenie się do czołówki możemy upatrywać w nowych możliwościach oferowanych w Polsce. Całoroczna hala do siatkówki plażowej w Olsztynie umożliwia nam trening przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. Tylko ścisła specjalizacja zawodników na grę wyłącznie w siatkówkę plażową pozwoli zniwelować dzielącą nas różnicę. Niezbędne byłyby również zgrupowania zagraniczne w celu dostosowania się do warunków panujących w trakcie zawodów (silny wiatr, wysoka temperatura powietrza, wysoka wilgotność powietrza).
Moim zdaniem obie pary zagrały na maksimum swoich możliwości zdobywając największe życiowe sukcesy, najlepsze miejsca w historii dyscypliny zawodników niesłyszących. Miejsca zdecydowanie przewyższające zakładany wcześniej rezultat. Pierwsza para po rozegraniu większej ilości turniejów towarzyskich i lepszym nastawieniu psychicznym będzie mogła w przyszłości podjąć walkę z parami z Rosji w większym okresie czasu niż tylko część seta. Jacek Patoła musi pracować nad kontratakiem po obronie piłki w zachwianej równowadze. Grzegorz Łuszczewski pamiętać o schodzeniu do środka po przyjęciu i obronie blisko linii bocznej oraz myleniem zawodników atakujących w bloku. Druga para po bardzo dobrym meczu z drużyną Turcji, mogła podjąć większą walkę w meczach o czołowe lokaty. Tomasz Orzeł musi pracować nad silnym zbiciem w ataku i szybszym przemieszczaniem się w polu obrony, Jakub Kupczałojć nad pracą nadgarstka w ataku, myleniem zawodników atakujących w bloku.
Kolejny planowany start to Igrzyska Olimpijskie Głuchych, które odbędą się w dniach 18-30 lipca 2017 roku w tureckim Samsun.

Mateusz Chyl
trener koordynator piłki siatkowej
Polskiego Związku Sportu Niesłyszących

 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.